Model Evren (Roman)

Ütopik bir gelecekte başlayan Model Evren, Lucas’ın uğraşları ile Big Bang’ten günümüze ve ardından geleceğimize doğru türlü dokunuşlar yapmakta. Lucas’ın öğretici yolculuğu bizleri yapay zeka, evrim, lgbti, felsefe, simülasyon, gotik/karanlık şiir ve din gibi kavramlarla buluşturuyor. İnsanın elinden şekillenen bu kavramların toplumları ve nihayetinde bireyleri ne ölçüde eğip büktüklerine şahit olmak çoğu zaman içinizi acıtacak.

Model Evren Şiirlerini dinlemek için bağlantıyı takip ediniz.

Yapay Zekâ, insanlık için bir tehdit mi yoksa bir fırsat mı?
İnsan denilen bu türü kendisinden korumak mümkün mü?
Nasıl ve Neden var olduk
“Biricik insan” ve “Biricik Tanrı” modelinden şüphe duymalı mıyız?
Bilim ve din arasında yaşanması muhtemel savaşın galibi kim olacak?
Kiminle aşk yaşaman gerektiğine kim karar vermeli?

Bu sorulara yanıt bulmak isteyen Lucas, ütopyanın belirsiz konforundan bunalmıştır ve evrenin tüm zamanlarına dâhil olmak için büyük bir yolculuğa çıkar. Nora, Halil, William ve daha birçokları ile distopik bir çıldırışın içine düşen Lucas, insan türünü enselemeyi başarır. Onlar, iblisin tohumları ya da yola gelmezler olarak bilinirler ve ölüm onlar için ancak görkemli bir kurtuluşu müjdeler.

Ölüyorum.
Tepin üzerimde ey zorba.
Kalabalığın gücüyle vur bana.
Kalabalığın gücüyle ez bedenimi.
Ben değil.
Biz değil.
Kutsalın çaresiz.
Ölüyorum.
Toprak alsın örselenmiş beni.
İğde kokusu sarsın bizi.
Ölüyorum.
Kuzgunlar bulsun cesedimi.
Ölüyorum.
Şeytan alsın gözlerimi.
Elveda

Bir aşamadan sonra insanların kaçınılmaz sonu olan distopya ile buluşuyor Lucas. Ülkelerin ve toplumların birbirilerini kıyımdan geçirdiği günler, dindarlar ile bilim arasında yaşanan savaşlar ve kuşatma; sayıca az olan birkaç kişiyi ezmek üzerine şekillenmiş toplum aygıtları hem kendisini hem de geleceğini yok etme pahasına geri adım atmıyor.

Model Evren, “Sanrı mı? Düş mü? Yoksa bizi bekleyen tehlikeli son mu?” sorularıyla okurunu bu kaotik çemberin içine alıyor. Büyük savaşların ve kıyımların ortasında doğan gerçek aşklar içinizi ısıtırken, ilkelliğin gelebileceği yer korkularınızı büyütecek.

Edebiyatist Yayınevi etiketiyle yayımlanan kitabın yayın yönetmenliğini Fatih Ayan, editörlüğünü Gizem Aydoğan, sayfa tasarımını Ceyda Çakıcı Baş ve kapak tasarımını Şenay Türk üstlendi. Tüm bu süreci sabırla işleyen isim ise Gökhan Coşkun oldu. 192 sayfadan oluşan eser raflardaki yerini almış durumda.

Sipariş için D&R bağlantısını tıklayınız.

WordPress.com ile Oluşturulan Web Sitesi.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: