Dutluk Dergi ‘sinden Model Evren Tanıtımı

Edebiyatist Yayınevi etiketiyle yayımlanan Varlık Ergen’in kaleme aldığı Model Evren’in; Genel Yayın Yönetmeni Fatih Ayan, Editörlüğünü Gizem Aydoğan, Sayfa Tasarımını Ceyda Çakıcı Baş ve Kapak Tasarımını Şenay Türk üstlendi. Tüm bu süreci sabırla işleyen isim ise Gökhan Coşkun oldu.

Yapay Zekâ, insanlık için bir tehdit mi yoksa bir fırsat mı? İnsan denilen bu türü kendisinden korumak mümkün mü? Nasıl ve Neden var olduk? “Biricik İnsan” ve “Biricik Tanrı” modelinden şüphe duymalı mıyız? Bilim ve din arasında yaşanması muhtemel savaşın galibi kim olacak? Kiminle aşk yaşaman gerektiğine kim karar vermeli? Bu sorulara yanıt bulmak isteyen Lucas, ütopyanın belirsiz konforundan bunalmıştır ve evrenin tüm zamanlarına dâhil olmak için büyük bir yolculuğa çıkar.

Nora, Halil, William ve daha birçokları ile distopik bir çıldırışın içine düşen Lucas, insan türünü enselemeyi başarır. Onlar, iblisin tohumları ya da yola gelmezler olarak bilinirler ve ölüm onlar için ancak görkemli bir kurtuluşu müjdeler. Ütopik bir gelecekte başlayan bu hikâye Lucas’ın uğraşları ile Big Bang’ten günümüze ve ardından geleceğimize doğru türlü dokunuşlar yapmakta. Lucas’ın öğretici yolculuğu bizleri evrim, lgbti, felsefe, simülasyon, şiir ve din gibi kavramlarla buluşturuyor. İnsanın elinden şekillenen bu kavramların toplumları ve nihayetinde bireyleri ne ölçüde eğip büktüklerine şahit olmak çoğu zaman içinizi acıtacak.

Bu aşamadan sonra insanların kaçınılmaz sonu olan distopya ile buluşuyor Lucas. Ülkelerin ve toplumların birbirilerini kıyımdan geçirdiği günler, dindarlar ile bilim arasında yaşanan savaşlar ve kuşatma; sayıca az olan birkaç kişiyi ezmek üzerine şekillenmiş toplum aygıtları hem kendisini hem de geleceğini yok etme pahasına geri adım atmıyor.
İşte Model Evren, “Sanrı mı? Düş mü? Yoksa bizi bekleyen tehlikeli son mu?” sorularıyla okurunu bu kaotik çemberin içine alacak. Büyük savaşların ve kıyımların ortasında doğan
gerçek aşklar içinizi ısıtırken, ilkelliğin gelebileceği yer korkularınızı büyütecek.

Ölüyorum.
Tepin üzerimde ey zorba. Kalabalığın gücüyle vur bana.
Kalabalığın gücüyle ez bedenimi.
Ben değil. Biz değil. Kutsalın çaresiz.
Ölüyorum.
Toprak alsın örselenmiş beni.
İğde kokusu sarsın bizi.
Ölüyorum.

Kuzgunlar bulsun cesedimi.
Ölüyorum.
Şeytan alsın gözlerimi.
Elveda.

Model Evren / Dutluk Dergi

2020 Ocak ayında yayın hayatına başlayan Dutluk Dergisine www.dutlukdergi.com adresinden üye olup içeriklere ve her ay e-dergiye ulaşabilir, internetten okuyabillir, isterseniz her ay basılı derginin adresinize gelmesini sağlayabilir, isterseniz her sayıyı ayrı ayrı satın alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com ile Oluşturulan Web Sitesi.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: